2018 szeptember 2-án megsemmisült a dél-amerikai történelem egy darabja. A forró éjszakán 200 év gyűjtése vált a tűz martalékává Rio de Janeiro Nemzeti Múzeumában. Emberéletben ugyan nem esett kár, de a brazil gyűjtemény jelentős része odaveszett. Az 1818-ban alapított múzeum pótolhatatlan műkincseket, geológiai, botanikai, paleontológiai ritkaságokat őrzött, vagyis megismételhetetlen kincstárat emésztett el a tűzkár. Az ember gyűjtötte és valószínű, emberi gondatlanság áldozata lett. A tűzvédelem, amit senki nem értékel eléggé.
Az elemek mindegyike gyorsabb és erősebb az embernél. A természeti népek ezt pontosan tudták, tisztelték is mindet, szertartásosan.
A civilizáció fejlődésével egyre egyszerűbbnek tűnt kijátszani a természet jelenségeit, eszközeink és módszereink egyre komolyabb védelmet nyújtottak a víz, a szél, a földmozgások és a tűz ereje ellen.
Részben. Csak részben, ugyanis az emberi tevékenység legalább annyira veszélyes önmagára is, mint amekkora erőfölényben van velünk szemben a természet.
A hatékony megelőzés persze már az otthoni nevelésből fakad, de a cégek életében a gondos biztonsági előkészületeken múlik. A megfelelő képzés mellett a tűzvédelmi berendezések megléte és szakszerű karbantartása is a védelem része. Minden nagy káresemény azt bizonyítja, hogy a megelőzésben tanúsított gondatlanság túl sokba kerül: pótolhatatlan veszteségeket okozhat.
A tűzvédelem az egyik legkomplexebb és legszigorúbb baleset-és érintésvédelmi terület, szabályozása vállalkozás-típus és –méret szerint differenciált.
Nem véletlen tehát, hogy a tűzvédelmi oktatás a munkába álláskor kapott kötelező felkészítésnek majd’ felét teszi ki és, hogy 5 fő munkavállalótól már tűzvédelmi szabályzattal kell rendelkeznie a cégnek, illetve bizonyos körülmények között kötelező külön tűzvédelmi szakember foglalkoztatása is.
A tűzvédelem második fázisa a tűzoltó-mentő tevékenység, ami viszont már csak a károk növekedését képes lassítani, de nem képes megakadályozni a tűzkárokat. A Brazil Nemzeti Múzeumban keletkezett tűz oka még ismeretlen és a károkról is csak homályos becslések vannak, annyi viszont már a híradásokból kiderült, hogy nincs visszaút. Bár a gyűjtemény nagy része digitális archívumban is hozzáférhető, a rekonstrukció temérdek ráfordítást és hosszú időt igényelne.
Bár rendszeres és pontos intézkedéseket, folyamatos odafigyelést igényel,
a tűzvédelem minden esetben garantáltan kifizetődőbb, mint a már bekövetkezett tűzkár esetén végzett mentési munkálatok.
Azon túl, hogy az első vezető egyszemélyes felelőssége a megfelelő tűzbiztonság, gazdasági, gazdaságossági és lám: kulturális szempont is a minőségi tűzvédelem. Ne játsszunk hát a tűzzel, hiszen évszázadok válhatnak lángok vacsorájává!