Amikor megtörténik a baj, bármennyire is felkészültek lennénk munkavédelem, balesetvédelem témában, legtöbbünkre az érzelmi sokk így is bénítóan hat. Nem árt, ha van egy „szamárvezetőnk” az ilyen sajnálatos, váratlan pillanatokra. Az sem ördögtől való, ha a munkahelyen a legforgalmasabb útvonalakra ki is függesztjük, hogy a kollégák könnyen átismételhessék a munkavédelmi képzésen tanultakat.
1. Az elsősegélynyújtás a legfontosabb teendőnk: fel kell mérnünk, hogy a létráról való „félrelépés” milyen sérüléseket okozott. Eszméletvesztés, belső vérzés gyanúja esetén pedig azonnal hívjunk segítséget. Elsősorban a közelben lévőket és természetesen mentőt. Amennyiben újraélesztésre is sor kerül, a mentő kiérkezéséig többen is kellenek a sérült ellátásához, hiszen elfáradhatunk a manuális pumpálásban. Természetesen ideális esetben gyorsan előkerül egy képzett elsősegélynyújtó kolléga, akinek az iránymutatásával végezhetjük az elsősegélynyújtást.
2. A helyszín biztosításával védjük a környezetünket: mielőtt megkezdenénk a segítségnyújtást, gondoskodjunk a környezet balesetmentessé tételéről. Gyakori példaként: áramütéses balesetnél vizes felületen mi is megsérülünk. Ugyanakkor nagyon lényeges, hogy ne végezzünk olyan változtatásokat a baleseti helyszínen, amelyek következtében – főként komolyabb baleseteknél – a helyszíni szemle eredményét befolyásolhatnánk.
3. Meg kell állapítani, minek minősül a baleset: vagyis munkabaleset-e és ha igen, milyen súlyos. A körülmények kielemzése egészen a következmények becsléséig tart, hiszen tudnunk kell, hogy a történtek munkaképtelenné tették-e a sérültet. Ha nincs szó munkaképtelenségről, nem kell ugyan bejelenteni a balesetet, de attól még baleseti naplóban kell rögzíteni.
4. A 3 napnál hosszabb munkaképtelenséget vagy halált okozó munkabaleseteket jegyzőkönyvezni kell venni és be kell jelenteni: ezzel együtt meg is nő a hatósági ellenőrzés esélye, tehát készülnünk kell rá. A súlyos balesetek részletes kivizsgálást igényelnek, melynek során a munkáltató felelősségét is alaposan mérlegelik. Ezen a ponton kulcsfontosságú, hogy cégünknek komoly, szakmailag hiteles partnere legyen munkavédelmi, balesetvédelmi témákban. Az Almássy Group kft. több mint 100 tevékenységi körben nyújt tűz- és munkavédelmi szolgáltatást, immár több száz partnere számára.
5. A további balesetek elkerülésének biztosítása: ez a lépés semmiképpen ne maradjon el. A baleseti körülményekből általában kiderül, hogy mi okozhatta a szerencsétlen eseményt. Akár a technikai körülmények, akár egyéb, például a túlterheltség a bűnös, munkáltatóként reagálnunk kell rá, vagyis gondoskodnunk kell a megfelelő körülmények helyreállításáról. Előfordulhat, hogy több munkavállalóra lesz szükségünk, mert meg kell osztani egy munkakört, lehet, hogy szabályzatokon kell változtatni, az is lehet, hogy egy gépet kell lecserélni. A lényeg, hogy a mi felelősségünk levonni a következtetéseket és változtatni a körülményeken.